Ciągle działająca poprzednia wersja strony
26 listopada 2015, imieniny obchodzą Konrad, Leonard, Sylwester. Zobacz: Rocznice.
Login: Hasło:

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co się u nas dzieje?

Filmy

Najwyżej oceniane

Ostatnio dodane pełne filmy z YouTube.

Najczęściej oglądane filmy

Najrzadziej :) oglądane filmy

Fotografia i fotografika - definicje

Fotografia

Fotografia (gr. phos, D. photós - światło; grápho - piszę, graphein – rysować, pisać – rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie fotografii zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne - fotografia otworkowa, rayografia.

Podstawowy podział technik fotograficznych:

  • fotografia tradycyjna – oparta na chemii światłoczułych związków srebra, która dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną
  • fotografia elektroniczna – oparta na technikach elektrooptycznych, która dzieli się na fotografię analogową i fotografię cyfrową.

Naukowców od zawsze fascynowała zdolność do rejestrowania dokładnych obrazów ruchu, przykładem jest twórczość Eadwearda Muybridge'a.

Zobacz też mój słownik terminów związanych z fotografią.

Fotografika

Fotografika to dziedzina sztuki polegająca na tworzeniu obrazów malarskopodobnych przy pomocy technik fotograficznych.

Termin ten funkcjonuje (funkcjonował) tylko w Polsce, do użycia wprowadził go Jan Bułhak. Celem jego wprowadzenia była chęć odróżnienia artystów od rzemieślników. Obecnie określenie to zanika i jest zastępowane terminem "fotografia artystyczna".

Główne źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL